Odpowiedzialna gra: Pomoc, wskazówki i narzędzia

Czasami ma sens bardziej szczegółowe pytanie o jedno słowo. na przykład hazard. Składa się z rzeczowników szczęście i hazard. I nie bez powodu. Ponieważ nie ma znaczenia, czy zajmujemy się zakładami sportowymi, kasyno online czy sportami cybernetycznymi: w centrum uwagi znajduje się gra. Co jest synonimem zabawy, rozrywki lub hobby.

Jednak gdy tylko pojawia się frustracja, złość, a nawet izolacja społeczna i problemy finansowe, zakłady czy kasyna przestają mieć cokolwiek wspólnego z grą. Kiedy do tego dojdzie? Szczególnie, gdy gracze zapominają, że szczęście zawsze odgrywa jakąś rolę – dosłownie. Dlatego ten artykuł ma pomóc Ci rozpoznać pierwsze znaki ostrzegawcze i działać prawidłowo, jeśli dojdzie do najgorszego. Ten tekst jest więc naszym wezwaniem do odpowiedzialnej zabawy.

Nasz wkład: sumienne, poważne i przejrzyste protokoły badań
Przede wszystkim odpowiedzialne granie wiąże się z wyborem rzetelnego i godnego zaufania dostawcy. Dlatego zawsze informujemy naszych czytelników, czy dane poufne lub osobowe są przekazywane w formie zaszyfrowanej. W ten sam sposób klienci zakładu bukmacherskiego czy kasyna internetowego muszą udowodnić swoją tożsamość. Istotnym i decydującym kryterium jest polska licencja.

Jest on przyznawany przez radę regionu. Ostatnio nie tylko dla zakładów bukmacherskich, ale także dla kasyn internetowych. Aby uzyskać taką licencję, dostawcy muszą spełnić surowe wymagania. Obejmuje to również kryteria wspierające odpowiedzialną grę w perspektywie długoterminowej. Pierwszym sposobem na dotarcie tam jest nieodwołalnie polska licencja hazardowa. Żadnych “jeśli” i “ale”. Dlatego testujemy tylko bukmacherów i wirtualne salony gier, które posiadają polską licencję ważną na terenie całego kraju.

Porady dotyczące odpowiedzialnego obstawiania i kasyn online


Hazard jest i pozostaje rozrywką. To chyba najważniejsza wiadomość, która jest zawsze aktualna. I jak w przypadku wielu rzeczy w życiu, tak i tutaj obowiązuje zasada: ciesz się z umiarem. Dotyczy to wielu rzeczy, aby nie wpaść w problematyczną grę w pierwszej kolejności. Każdy gracz powinien ustalić dla siebie trzy poniższe zasady:

 • Finansowe: Inwestuj i rozważaj pieniądze tylko w ramach budżetu, który jest realnie dostępny na osobiste potrzeby. Dotyczy to również rezygnacji z własnego hobby w celach zarobkowych.
 • Element społeczny: Życie nie toczy się tylko przed smartfonem czy komputerem. Nie w wirtualnych lub lokalnych zakładach bukmacherskich i kasynach. Każdy powinien ustalić limit czasu, dzienny i tygodniowy, i upewnić się, że między nimi jest wystarczająco dużo przerw.
 • Emocjonalne: Hazard z gniewu, frustracji lub w celu rozładowania stresu to najgorsza możliwa kombinacja. To samo dotyczy hazardu w stanie nietrzeźwym lub w sytuacjach wyjątkowo emocjonalnych. Każdy powinien powstrzymać się od grania w takim stanie.
 • Wczesne wykrywanie: kiedy hazard zdecydowanie staje się problemem

Najważniejsza rada, jaką możemy dać wszystkim hazardzistom na tej drodze jest następująca: każdy powinien zawsze bardzo uważnie obserwować i kwestionować swoje zachowania hazardowe. To, co brzmi tak prosto, jest bardzo ważne dla odpowiedzialnego hazardu, aby nigdy nie wymknął się spod kontroli. Staje się to krytyczne w tych lub podobnych trzech scenariuszach:

 • Nieprawidłowości emocjonalne: jeśli czujesz się winny lub masz wyrzuty sumienia z powodu ponownego zmarnowania tak dużej ilości czasu, jest to zdecydowanie pierwszy znak ostrzegawczy. Tak samo jak w większości przypadków, gdy nie masz żadnej frajdy i przyjemności z gry.
 • Nieprawidłowości społeczne: jeśli gracze coraz częściej unikają kontaktu z przyjaciółmi, przestają odbierać telefony lub pozwalają się oczerniać, należy również pilnie zakwestionować ich własne zachowanie w grze. Kłamstwo i tajemnica to kolejne oznaki, że sytuacja staje się problematyczna.
 • Wykroczenia finansowe: każdy, kto czuje potrzebę natychmiastowego odzyskania przegranego zakładu lub przekroczenia własnego budżetu, również powinien działać. Kiedy pieniądze są pożyczane, robi się naprawdę niebezpiecznie. Nie ważne czy ze znajomymi czy instytucjami finansowymi.
 • Pierwsze kroki: te narzędzia pomagają w problematycznych zachowaniach hazardowych
 • Jeśli gracz rejestruje choćby jedną z wymienionych wyżej krytycznych sytuacji, powinien potraktować ją poważnie i nie dać się odłożyć. W szczególności nie należy bagatelizować takich problematycznych zachowań w grze.

O polskich licencjach wspominaliśmy na początku tego artykułu. Warunkiem ich uzyskania jest także podjęcie pilnych działań w celu przeciwdziałania uzależnieniu od hazardu. Wszyscy renomowani dostawcy powinni udostępniać je swoim graczom w postaci wyraźnie widocznego linku. Co więc można zrobić samemu? I czy jest to profilaktyka, nawet jeśli nie ma oznak problematycznych zachowań związanych z graniem?

 • Każdy gracz ma możliwość ustalenia własnych limitów wpłat
 • Podobnie gracze mają swobodę w ustalaniu limitów zakładów.
 • Trzecią przydatną opcją jest limit strat


W każdej chwili możesz zakwestionować swoje zachowanie dzięki autotestowi
dodatkowo każdy dostawca oferuje również w ostateczności samoograniczenie.
Jeśli gracz czuje, że te środki nie są wystarczające, aby przejąć kontrolę nad bardzo oczywistym i problematycznym zachowaniem hazardowym, zdecydowanie należy szukać profesjonalnej pomocy.

Należą do nich organizacje takie jak Federalna Centrala Oświaty Zdrowotnej (BZgA), która oferuje porady przez telefon. To samo dotyczy Gamblers Anonymous, gdzie gracze również otrzymują poufne i osobiste porady. Wszyscy renomowani bukmacherzy i operatorzy kasyn online mają w gotowości odpowiednie adresy kontaktowe i numery telefonów.

author
Jan Lewandowski : Specjalista od automatów do gier. Jan jest niesamowitym pasjonatem kasyn, więc jego rola w redakcji polega na osobistym testowaniu wszystkich nowości i przedstawianiu ich w jak najbardziej szczegółowych i obiektywnych artykułach. Poza tematem gier, Jan dba również o to, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco ze wszystkim, co wiąże się ze światem zdalnego hazardu: prawa i przepisy, tradycyjne kasyna, fuzje, bezpieczeństwo, metody płatności itp.
5.0★★★★★
Reviewed by Jan Lewandowski
X
Wazamba
☆ ☆ ☆ ☆ ☆

100% bonus od pierwszego depozytu do maksymalnej kwoty 3600 zł i dodatkowo

200 darmowych spinów
ODBIERZ BONUS